چاقی و اضافه وزن را جدی بگیریم

چاقی و اضافه وزن را جدی بگیریم

به چه کسی چاق گفته می شود؟
با یک متر نواری اندازه دور کمر خود را تعیین کنید، به این صورت که متر نواری را بین استخوان لگن و زیر دنده ها (از روی ناف) و به موازات زمین قرار دهید و در انتهای یک بازدم عادی، عدد مربوطه را بخوانید.
دور کمر بیش از ۱۰۲ سانتیمتر برای آقایان و بیش از ۸۸ سانتیمتر در خانم ها نشان دهنده چاقی است، حتی اگر وزن فرد زیاد هم نباشد.
عوارض چاقی چیست و کاهش وزن چه منافعی دارد؟
۱-پرفشاری خون، دیابت (بیماری قند)
۲-اختلال در چربی های خون
۳- بیماری عروق کرونر قلب
۴-سکته مغزی
۵-سایش مفاصل یا همان آرتروز
۶-آپنه در خواب (توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب)
۷-سرطان
۸-بیماری کبد چرب
۹-بیماری کیسه صفرا
۱۰-اختلالات جنسی (کاهش میل و عملکرد جنسی، اختلال در تخمک گذاری)
۱۱- کاهش باروری و افسردگی از عوارض چاقی می باشند.
از طرفی چاقی عامل اصلی دیابت نوع ۲ که نوع شایع بیماری قند می باشد و طبق آخرین تحقیقات علمی درباره دیابت نوع ۲ مشخص شده که این بیماری در صورت بروز در یک والد ( یعنی پدر یا مادر) ۳۰ درصد احتمال ابتلا در کودکانشان را افزایش داده و در صورت بروز در هر دو والد ( هم پدر و هم مادر) تا ۵۰ درصد این احتمال بالا می رود.
اما، چگونه چاقی باعث ایجاد دیابت نوع ۲ می شود؟
افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن به اثر هورمون انسولین می شود. لذا این هورمون نمی تواند با مقادیر نرمال قبلی، وظیفه خود را که کنترل قند خون است، به درستی انجام دهد و در نهایت قند خون بالا می رود که خود یکی از عوامل مهم خطر برای سلامتی فرد است.
بیماری عروق کرونری (یا همان عروق تغذیه کننده قلب) یکی از انواع بیماری های قلبی- عروقی است که از رسوب چربی در جدار سرخرگ های کرونر ( سرخرگ هایی که به قلب خون رسانی می کنند) ایجاد می شود. پس از مدتی، رسوب این چربی ها باعث تنگ تر شدن دیواره داخلی عروق شده و خون کمتری به بافت قلب می رسد. کاهش خون رسانی به قلب …
ادامه دارد …
از امروز به کمک محصولات سالم و با کیفیت کامور ، شکر و محصولات حاوی شکر را کنار گذاشته و از چاقی  و بروز دیابت نوع ۲ پیشگیری کنیم.
از سوی دیگر نیاز به خوراکی های شیرین برای افراد دیابتی نوع ۱ (که در کودکان و نوجوانان شایع هست) و دیابت نوع ۲ را، با محصولات بدون شکر اما شیرین و خوشمزه کامور پاسخ داده و زندگی را سالم تر و لذت بخش تر کنیم.

برچسب ها :